מכון אסיף פועל לקידום הכתיבה והעריכה בישראל​
ללמוד מן הטובים ביותר
מכון אסיף: בית של כבוד למילים ולכותבים
לימודי עריכה לשונית וכתיבה עיונית ואקדמית בכריכה אחת
הקשבה • סבלנות • אמינות • מקצועיות
הוצאת ספרים • עריכה • ליווי וייעוץ • לימודי כתיבה ועריכה
דייקנות • יסודיות • אסתטיקה
שקופית קודמת
שקופית הבאה

שירותי עריכה לשונית

א. משלוח טקסט לעריכה
ב. קבלת טקסט ערוך

א. משלוח טקסט לעריכה

מתקבלים לעריכה כל סוגי הטקסטים, בעברית ובאנגלית. אנא שלחו בקובץ וורד רק את החלקים המיועדים לעריכה. המעוניינים בתרגום עברית-אנגלית, נא לפנות בטלפון או בכתב.

תהליך עריכה
הטקסטים המיועדים לעריכה נבדקים בידי ראש מרכז הכתיבה והעריכה, ומועברים בצירוף הנחיות מתאימות לעורך המבצע המתאים לעריכת טקסט זה. בשלב העריכה מתייעצים העורכים המבצעים עם ראש מרכז הכתיבה והעריכה, ובסיום העבודה נשלחים הטקסטים הערוכים חזרה לראש מרכז הכתיבה והעריכה כדי לעבור בדיקה וליטוש נוסף לפני המשלוח למחברים.

מחיר עריכה
מחיר העריכה נקבע בהתאם לאיכות הכתיבה ולאופי הטקסט ועל פי מספר המילים. לאחר שתשלחו את הטקסט כקובץ Word עם פרטיכם ומה בדיוק אתם מבקשים, תועבר אליכם בדואר אלקטרוני עלות העריכה.

מכון אסיף איננו גובה מחיר גבוה יותר עבור עבודה בלחץ של זמן. עם זאת, חשוב לשלוח את הטקסטים שלכם זמן רב לפני תאריך היעד שלכם, כדי לאפשר לנו לבצע עבודה יסודית וטובה ככל הניתן.

רוצים לערוך בעצמכם את הטקסטים שלכם?

הקורס המשולב לכותבים ולעורכים (13 שבועות, 12 שבועות, 4 שבועות) ייתן לכם ידע, כלים ומאגר של שיקולים שתפעילו בזמן העבודה על הטקסטים שלכם. כותבי טקסטים ועורכים מקצועיים מוזמנים להשתתף בקורסים לכתיבה ולעריכה במפגשים ובלמידה מרחוק ובמפגשים למתקדמים. ללימודי כתיבה ועריכה

לתשומת לב

ספרים היוצאים לאור בהוצאת אסיף עוברים עריכה, הגהה וליטוש כחלק מפעולת ההוצאה לאור. הטקסטים בספרים של הוצאת אסיף נבדקים באופן יסודי לפני העיצוב הגרפי וגם לאחר העיצוב הגרפי.

מרכז הכתיבה והעריכה של הוצאת אסיף אינו מבצע עבודות עריכה לספרים היוצאים לאור בהוצאות אחרות. 

ב. קבלת טקסט ערוך

כותבי הטקסטים מתבקשים לקרוא בעיון את הטקסטים הערוכים ולשנות במקרים שבהם העריכה אינה משקפת את כוונתם. כדאי לקחת בחשבון שאם העורך בחר לשנות דבר-מה, הייתה לו סיבה לכך. על מגוון שיקולי הדעת של עורכים, ראו כאן

 

1. שמירת הקובץ הערוך

יש לשמור בשם חדש. 

 

2. הנחיות לקריאת טקסט ערוך, לפי שיטת מכון אסיף

יש לקרוא את הטקסט כשמראהו נקי, כלומר במצב שבו סימני השינויים מוסתרים באופן זמני (ראו הסבר למטה). יש לקרוא את הטקסט הנקי ולבדוק שהוא מבטא את כוונתכם. אין צורך לבדוק כל שינוי ולאשר. 

 

3. משמעות הצבעים

אותיות אדומות = כדאי לבדוק בהשוואה למקור. ייתכן שיש שינוי תוכן. אם הכותב מרוצה מהכתוב כאן, הוא אינו צריך לעשות דבר. אם אינו מרוצה, שיכתוב כך שהדברים ישביעו את רצונו, אבל ברור יותר מכפי שהיה במקור.

מרקר צהוב = לא נעשה שינוי בטקסט, אבל כדאי לבדוק אם הכתוב מדויק ונכון. אם רשומה הערה בהמשך הערה – היא מתייחסת לקטע המסומן בצהוב. 

הערות למחבר מופיעות בשוליים השמאליים של הדף. אפשר לראות אותם כשהקובץ במצב "סימון פשוט" או "כל הסימונים". להסבר אנא פנו בטלפון. במקרים מסוימים ההערות ייכתבו בתוך הטקסט, כדי שלא יחמקו מעיני המחברים. במקרה זה ההערות [מסומנות במרקר תכלת], וגם מוכנסות בתוך סוגריים מרובעים.

 

4. למחברי ספרים ומאמרים המיועדים לצאת לאור בהוצאת אסיף (כולל כתבי עת)

הכותבים מתבקשים (1) להתייחס להנחיות לקבלת טקסט ערוך שלעיל, (2) לא למחוק את הערות העורך, (3) לא לבטל את המעקב אחר שינויים, (4) לא להפעיל את קבלת השינויים. במקרה שתרצו לשנות דבר-מה, כתבו בקובץ כרגיל.

אם אתם מעוניינים להחזיר קטע לקדמותו, כפי שהיה לפני העריכה, תוכלו לכתוב אותו מחדש או לדחות את השינוי (בלשונית "סקירה"), כך:

(1) מסמנים את הקטע, (2) לוחצים על לשונית "סקירה", (3) פותחים את המשולש שמתחת ל"דחה", (4) לוחצים על "דחה שינוי"– ובשום אופן לא על דחיית כל השינויים.

 

 

5. לכותבים המדפיסים/מוסרים בעצמם את העבודה

(1) יש לעקוב אחר ההנחיות לקבלת טקסט ערוך הרשומות למעלה, (2) בסיום הקריאה יש למחוק את ההערות הממורקרות, להסיר את סימני המרקר, ולהפוך את האותיות הכחולות לשחורות.

  1. מסירת עבודה מודפסת. ההדפסה נעשית ממצב "סופי" או "ללא סימונים" (כדי שלא ייראו סימני השינויים)
  2. משלוח העבודה כקובץ. לשולחים את העבודה כקובץ ומעוניינים שהמקבל לא יראה את סימני השינויים: יש ללחוץ על "קבל את כל השינויים". בדרך זו ייעלמו כל סימני המחיקות והתוספות ולא ניתן יהיה לראות אותן עוד. הנחיות לקבלת כל השינויים:

(1) לחצו על לשונית "סקירה", (2) לחצו על המשולש הקטן שנמצא תחת "קבל", (3) לחצו על קבלת כל השינויים או קבלה והפסקת מעקב.

 

ג. סימני השינויים מוסתרים באופן זמני

כיצד אפשר לראות את הטקסט במצבו הסופי, כשהוא נקי, וללא סימני המחיקות והתוספות?

אם כאשר הקובץ שלכם נפתח, אתם רואים בו סימני מחיקה או הוספה, יקשה עליכם לקרוא אותו, ולכן צריך להסתיר את השינויים באופן זמני.

כדי לראות את הטקסט במצבו הסופי, ללא סימני השינויים, עליכם להגיע ל"סימון פשוט". זה המצב האידאלי לקרוא את הטקסט הערוך ולהוסיף שינויים אם צריך.  עקבו אחר ההנחיות:

ד. הדפסה נקייה: סימני השינויים מוסתרים 

כיצד מדפיסים את הטקסט במצבו הסופי, כשהוא נקי, וללא סימני המחיקות והתוספות?

כדי להדפיס את הקובץ במצבו הסופי כשהוא נקי מסימוני המעקב אחר שינויים, יש להעבירו למצב שבו הוא נראה נקי על המסך, כלומר יש להגיע ל"ללא סימונים" (בגרסאות קודמות אפשר גם "סופי"). ראו למטה הנחיות.

  1. לחצו ב-Word על לשונית סקירה.
  2. בתוך לשונית סקירה יש להגיע לקבוצת "מעקב".
  3. במלבן הלבן שבקבוצת "מעקב" יש ללחוץ על המשולש ולבחור "ללא סימונים". בגרסאות קודמות מופיעה האפשרות "סופי", שמקבילה ל"ללא סימונים".  
 
 
 

ה. מעקב אחר שינויים: סימוני המעקב

כיצד לראות את המחיקות ואת התוספות (סימוני המעקב אחר שינויים) שנעשו בטקסט?

בדרך כלל אין צורך לבדוק כל שינוי ושינוי ולאשר. אולם לפעמים תרצו לראות מה השינוי שנעשה, ובמקרה כזה חשוב לדעת לעבור בקלות ממצב שבו הטקסט נקי, ללא סימני השינויים, למצב שבו רואים את סימני השינויים.

נוכל לראות מה היה במקור ונמחק (מחיקות מסומנות על ידי קו על האותיות), ומה הדברים החדשים שנוספו (מסומנים על ידי קו תחתי). כדי לראות את סימני השינויים, יש ללחוץ בקובץ ה-Word על לשונית סקירה, ולאחר מכן על "סימון פשוט", לפי ההנחיות שלהלן:

  1. ללחוץ על לשונית "סקירה".
  2. להגיע לקבוצת "מעקב".
  3. לפתוח את הסימן שבקצה המלבן הלבן, ולבחור "סימון פשוט".

לאחר מכן אפשר לעבור בקלות בין שני המצבים (סימוני השינויים נראים/סימני השינויים מוסתרים) – אם תלחצו על הקו המאונך האדום או האפור בשוליים הימניים.

Open chat
1
לחצו על הכפתור שלמטה כדי להשאיר לנו הודעה בווטסאפ, נחזור אליכם בהקדם.