מכון אסיף פועל לקידום הכתיבה והעריכה בישראל​
ללמוד מן הטובים ביותר
מכון אסיף: בית של כבוד למילים ולכותבים
לימודי עריכה לשונית וכתיבה עיונית ואקדמית בכריכה אחת
הקשבה • סבלנות • אמינות • מקצועיות
הוצאת ספרים • עריכה • ליווי וייעוץ • לימודי כתיבה ועריכה
דייקנות • יסודיות • אסתטיקה
הקודם
הבא

עמיר תומר – מעצב אהבות

"צְפוּנוֹת הַלֵּב, לַכֹּל יָדוּעַ, אֵין לְפַעְנֵחַ:

בְּלֵב כָּל דֶּלֶת יֵשׁ מַנְעוּל, וּלְכָל מַנְעוּל – מַפְתֵּחַ".

("מנעול", עמיר תומר, מעצב אהבות, הוצאת אסיף, 2021, עמ' 17)

הספר "מעצב אהבות" הוא ספר שירה המכיל כשישים שירים,
ברובם הגדול שירי אהבה. עריכת שירה: דורי מנור. 

 

על המחבר

עמיר תומר הוא פרופסור בתחום מדעי המחשב. לאחר פרישתו מעבודתו כמרצה וכחוקר החליט להוציא לאור שירים שכתב לאורך השנים. הוא בעל שלושה תארים במדעי המחשב, עסק במגוון תפקידים תעשייתיים וניהוליים ברפאל, מערכות לחימה מתקדמות בע"מ, משם עבר לאקדמיה כשנענה לאתגר של הקמת מחלקה חדשה להנדסת תוכנה במכללה האקדמית כינרת בעמק הירדן. את המחלקה ניהל במשך למעלה מעשר שנים, והביא אותה להכרה רשמית של המועצה להשכלה גבוהה.

הספר "מעצב אהבות" הוא ספר שיריו הראשון של עמיר תומר. סיפורו "עין בעין" ("בבת אחת") זכה ב-2021 במקום השני בתחרות "שירת המדע" ע"ש פרופ' עופר לידר במכון וייצמןכתבו על הספר

ד"ר דורי מנור, משורר, מתרגם שירה, עורך ספרות: ביד בוטחת של פורץ מנעולים מנוסה פותח עמיר תומר בשירתו את צפונות הלב. בין שירי אהבה ותשוקה לשירי טבע והתבוננות, בין יצירות הנושאות אופי אקזיסטנציאליסטי לכתיבה פארודית ומלאת הומור, שירתו החכמה של עמיר לְעולם נענית לציווי: "ובחרת בחיים". 

ממרחקי הזיכרון מתבונן עמיר נכוחה ב"דַּפִּים הַשְּׁחוֹרִים שֶׁל חַיֵּינוּ", אותם דפי אלבום ישנים "שֶׁבִּרְבוֹת הַשָּׁנִים הֵם הוֹלְכִים וְדוֹהִים, / מַכְסִיפִים, מַלְבִּינִים / וְנוֹשְׁרִים לְאִטָּם / בִּדְמָמָה כַּיָאֶה / לְדַפִּים / שֶׁל שֵׂיבָה" ("דפים שחורים", עמ' 98). אך גם בהתבוננות רטרוספקטיבית כזו הוא יודע להימנע ממלכודת החמלה העצמית מחד גיסא ומהתרפקות נוסטלגית מתקתקה מאידך גיסא. אדרבה: באנושיות מלאת קסם ובכישרון שירי אמיתי מוצא עמיר את הדרך  להזכיר – לעצמו ולאהובתו, וממילא גם לקוראיו – כי יש לשמוח בכל עת על כך ש"[…] לְּפָחוֹת / לֹא נִשְׁאַרְנוּ דַּפִּים / לְבָנִים."

שירתו של עמיר תומר מתאפיינת ביכולת טכנית יוצאת דופן, הנושקת לעיתים לווירטואוזיות שירית של ממש. יצירתו, הכתובה ברובה במתכונות קלסיות ובמבנים הדוקים ומשוכללים של שקילה ושל חריזה, מבוססת על היכרות מעמיקה עם היצירה העברית לדורותיה, ובראש ובראשונה עם מקורותיה המקראיים. זוהי שירה מעמיקה ורבת-יופי הקשובה תמיד לקוראיה ורואה בהם בעלי-ברית.

קישוט3
Open chat
1
לחצו על הכפתור שלמטה כדי להשאיר לנו הודעה בווטסאפ, נחזור אליכם בהקדם.